İtalya’ya yılın hangi döneminde giderseniz gidin, her zaman sizi keyiflendirecek bir festival bulacağınıza emin olabilirsiniz. Elbette İtalya turu programları tarihi anıt, müze ve kentlerle doluyken, neden İtalya festivalleri için de biraz zaman ayırmayasınız? İtalya’da gerçek anlamda bir yurtdışı turu yapmanın ve otantik kültürler yaşamanın en iyi yolu bu festivallerden birine katılmak. İtalya ile ilgili en eşsiz şey, tatilinizi festivale göre ayarlamanız gerekmez. Şöyle ki, İtalya gezinizde en az 2 tane festivale denk geleceğinizi garanti ediyoruz. Bugünkü rehberimizde İtalya’nın farklı ve daha eğlenceli bir yüzünü keşfedeceksiniz.

  • Capodanno (1 Ocak)

Bizlerin yılbaşı dediğimiz gün, esasında İtalyanlar için Capodanno’dur. Bu özel günü İtalyan festivalleri rehberine eklememizin sebebi de Capodanno’nun, hatta aralık sonu ve ocak başı dönemin tam bir festival havasında geçmesi. Tıpkı diğer yerlerde olduğu gibi yeni yıla girerken muhteşem havai fişek gösterileri İtalya’nın neredeyse tamamında yapılıyor. Bunun yanı sıra hıncahınç dolu olan restoranlar, lokantalar, lüks oteller, Kolezyum gibi önemli tarihi yapıların etrafları, tarihi meydanlar sizlerin de tercihleri arasında olabilir. Emin olun, yeni yıla girmek için daha iyi bir yer bulamazdınız!

  • Carnevale (Şubat)

Venedik’in dünyaca ünlü karnaval festivali ülkede en çok ilgi gören etkinlik olmasına rağmen, İtalya’daki tek karnaval kutlaması değildir. 11 – 28 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşen Carnevale’yi Venedik’te doyasıya kutlayabilirsiniz. Bu popüler İtalyan festivalinde önemli şenliklerin çoğu, katılımın çok olması istendiğinden dolayı hafta sonu, özellikle de kutlamanın son haftasonunda yapılıyor. Siz de programınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca İtalya’nın daha güneyine giderseniz Viareggio’ya uğrayın. Burada her pazar günü (yalnızca şubat ayında) büyük insan yapımı şamandıralarla harika Carnevale kutlamaları oluyor. Festival teması şehirden şehre biraz değişse de hemen hemen hepsi aynı heyecanı veriyor. Başka bir yere gitmek isterseniz de 28 Şubat tarihini ve Piedmont’taki küçük bir kasaba olan Ivrea’yı seçmenizi öneriyoruz. Karnaval kutlamaları, ilginç bir şekilde portakal yeme yarışmalarıyla sonlanıyor.

  • Ravello Konserleri (3 Nisan)

Ravello, yıl boyunca turistler için popüler bir destinasyondur, ancak buraya baharda gelmeyi tercih edenler, şüphesiz diğerlerine göre biraz daha şanslı. Çünkü her yıl 3 Nisan’da düzenlenen Ravello Sanat Konserleri, dünyanın dört bir yanından gelen müzikseverleri ünlü şarkıcı ve müzik gruplarıyla bir araya getiriyor. Hatta festival sırasında tarihi Villa Rufolo’nun bahçelerini gezebilir ve akşam olunca şık bir restoranda kendiniz güzel bir ziyafet çekebilirsiniz. Ravello Konserleri, Salon Müziği Festivali olarak başladı, ancak etkinlik caz müziği de kapsayacak şekilde genişletildi. İki farklı dönemde toplamda 1.750’den fazla konserin gerçekleştiği festivalde eminiz ki siz de zevkinize göre müzikler bulacaksınız.

  • Procession of Mysteries, Sicilya (6 Nisan)

Paskalya Kutsal Haftası boyunca Sicilya genelinde sokakları tam bir renk cümbüşüne çeviren etkinlikler inanılmaz güzel. Sicilya, Trapani’deki Gizemlerin Geçişi ise mutlaka görülmeli. 1400’den beri Trapani’de düzenlenen Procession of Mysteries, en eski İtalyan festivallerinden biri ve festivalin ilk 24 saati kesinlikle kaçırılmamalı. Işıklar, sesler ve kalabalıkla birlikte şehir boyunca ilerleniyor. Yürüyüş saat 02.00’de Anime Sante del Purgatorio Kilisesi’nde başlıyor. Ardından cuma günü saat 02.00’de kiliseye geri dönülüyor ve bu şekilde festival sona eriyor. Cumadan sonra gelen gün ise “Kara Cumartesi” olarak anılıyor. Kültürel ve dini bir olay olduğu için İtalya’yı başka bir yönüyle tanımanıza imkân verecek.

  • Vinitaly, Verona (9-12 Nisan)

VinItaly dünyanın en büyük şarap festivallerinden biri olmasıyla ünlü ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası kenti Verona’da düzenleniyor. 4 gün boyunca ziyaretçilerine yemek, sanat ve müzik üçlüsünü bir arada sunmakla kalmayıp, hepsine ayrı ayrı envaiçeşit şarap tattırıyor. Şarap meraklıları ve İtalyan mutfağını sevenler; bu İtalyan usulü şarap festivali tam size göre!

  • Pasquetta (17 Nisan) 

Paskalya’dan sonraki gün, Pasquetta ya da İtalyanca’daki “Little Paskalya” olarak biliniyor. Müzik, dans, yemek, sohbet, keyif, dahası mı? Hemen şimdi 17 Nisan için İtalya biletinizi alın ve doğruca Pasquetta’nın yolunu tutun.

  • Taormina Opera Festivali (Haziran-Eylül)

Taormina’nın Yaz Opera Festivali, sanat festivaliyle eş zamanlı olarak haziran ayında başlıyor ve eylül ayında sona eriyor. Carmen ve Don Giovanni gibi klasiklerin çok uygun fiyatlarla sergilendiği festivalde birbirinden güzel opera gösterileri de oluyor.

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here