EY’nin spor ve liderlik arasındaki bağlantıya ve takım çalışmasının önemine odaklanan araştırması, spor yapan kadın yöneticilerin liderlik vasıflarını daha fazla geliştirdiklerini ve takım çalışmasında sporun kritik rolünü ortaya koyuyor.
Uluslararası denetim ve danışmanlık firması EY’nin profesyonel ve amatör sporcuları bir araya getirmek için kurduğu ‘Kadın Sporcular Küresel Liderlik Ağı’nın yapmış olduğu araştırma, sporun, kadın yöneticilerin liderlik ve ekiplerini motive edebilme becerileri üzerindeki önemli rolünü ortaya koyuyor. EY’nin 821 üst düzey yönetici ile yaptığı ankete göre, üst düzey yönetici seviyesinde yer alan kadın katılımcıların yüzde 50’si, diğer kadın yöneticilerin yüzde 39 ile karşılaştırıldığında üniversite düzeyinde sporla ilgileniyor.
Ankete katılan orta kademe kadın yöneticilerin yüzde 90’ı, daha önce ilköğretim ya da üniversite hayatı süresince sporla ilgilenirken, bu oran üst düzey kadın yöneticilerde yüzde 96’ya ulaşıyor. Ayrıca, ankete katılan kadın yöneticilerin dörtte üçü, daha önce sporla ilgilenmiş kişilerin, daha önce sporla hiç ilgilenmeyenlere oranla ekip ruhuna katılım açsından daha başarılı oldukları konusunda görüş bildiriyor.
Zorlukların üstesinden gelmede spor önemli bir eğitim aracı
Çalışanlar için sporun önemine ve hayatın farklı yönlerine etkilerine dikkat çeken EY Türkiye Ortağı Zeynep Okuyan, “Spor yapmanın psikolojik ve fiziksel etkilerinin yanısıra zaman yönetimi ve planlama konusunda oldukça etkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca spor,  zorluklarla mücadele etme konusunda önemli bir eğitim aracı.Tahmin edilenin aksine,  iş hayatının stresini, zihinsel yorgunluğunu  yaşayan biri için spor yapmak inanilmaz bir dinlenme fırsatı” dedi.
Kadın katılımcıların yüzde 76’sı, spordan gelen davranış ve teknikleri benimsemenin takım çalışması performansını arttırma konusunda en iyi yöntem olduğunu düşünüyor. Kadın yöneticiler arasında sporla ilgilenmenin çalışma ortamında pozitif etkisi olduğu konusunda güçlü bir anlayış hakim. Daha önce sporla ilgilenmeyen kadınların birçoğu, spor yoluyla öğrenilen davranış ve tekniklerin şirket ortamında ekibi motive etme ve performanslarını arttırmada kritik olduğunu düşünüyorlar.
Araştırmadan çıkan sonuçlar ise şöyle;
·         Üst düzey yönetici seviyesinde yer alan kadınların yüzde 67’si çalışan bir yetişkin olarak spor ile ilgilenirken, diğer kadın yöneticilerde ise bu oran yüzde 55.
·         Ankete katılanların yüzde 90’ı, ekip çalışmasının karmaşık sorunları çözmekte en iyi yöntem olduğu yönünde görüş bildirirken, yüzde 82’sinin düşüncesi ise, bir ekibi yönetmek için organizasyon yeteneklerini geliştirmenin gelecekteki rekabet ortamı için gerekli olacağı yönünde.
·         Kadın yöneticilerin yüzde 87’si farklı bakış açıları geliştirilmesini teşvik eden ve etkileyen kapsayıcı liderliğin takım performansını geliştirme konusunda en etkili yol olduğunu düşünüyor.
BBasın Bülteni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here