Balkanların en leziz tatlısı kuşkusuz trileçedir. Hem lezzetli hem de hafif olmasıyla bilinen bu özel lezzetin ünü ülke sınırlarını çoktan aştı. Türkiye’de de en çok tercih edilen tatlı çeşitlerinden biri haline geldiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Peki, hafif ve leziz bir trileçe nasıl yapılır?

Tarifi birebir uygulamanız durumunda şimdiye kadarki en iyi tatlınızı hazırlamış olacağınızdan emin olmalısınız. Özel trileçe tarifi için Yemek.com adresini ziyaret etmeniz gerektiğini de belirtelim. Bu sitede hangi malzemelerin kullanılacağı, bu malzemelerin ne oranda kullanılacağı ve hepsinden önemlisi malzemelerin eklenme sıraları açıkça belirtiliyor. Üstelik malzemeler kaşık, bardak gibi kolaylıkla hesaplanabilecek oranlarla ifade ediliyor. Böylelikle mutfağında hassas tartısı olmayanlar da gönül rahatlığı ile trileçe tarifini uygulayabilecekler.

Yemek.com adresine uğramadan önce sizlere bazı tüyolar aktaralım. Öncelikle bu eşsiz tatlıyı sadece tek bir süt çeşidi kullanarak yapmamanız gerekiyor. Çünkü orijinal tarifinde inek, manda ve keçi sütünün birlikte kullanılması ve sütlü olan şerbetin de bu şekilde hazırlanması gerektiği belirtiliyor. Elbette her mutfakta her an 3 farklı süt çeşidi bulunmaz. Bu durumda inek sütü ile kremayı kullanabilir ve böylelikle benzer bir lezzet de yakalayabilirsiniz.

Trileçenin Pişme Süresi Çok Önemli!

Eğer daha önce trileçe yapmayı denediyseniz ancak kıvam konusunda sıkıntı yaşadıysanız pişme süresini yanlış uygulamış olma ihtimaliniz yüksektir. Bu tatlının pandispanyasının daha önceden ısıtılmış olan fırına konması gerekir. 170 derece ısıyı ayarlayarak sadece 10 dakika pişirmeniz ve sonrasında da fırın ısısının 150 dereceye indirilmesi önem taşıyor. 150 derece ısıya getirmenizin ardından karışımı 20 dakika ila 25 dakika daha pişirmeniz gerekir ve böylelikle muhteşem bir kıvam yakalamış olursunuz.

Tatlının pandispanyasının genellikle 180 derecede pişirildiğini, bu nedenle olması gerekenden daha katı bir kıvam elde edildiğini biliyoruz. Bu ve buna benzer tüyoları biliyor olmanız durumunda daha leziz tatlılar da hazırlamayı başarırsınız. Bu tüyoların kaynağı ise Yemek.com ve o tadına doyamadığınız tatlılar genellikle Yemek.com adresindeki tarifler uygulandığında ortaya çıkabiliyor. Siz de bu siteye uğrayarak rahatlıkla püf noktaları öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here