Dekoratif ürünleri ile tarihi günümüze taşıyan Bilkent Kültür Girişimi (BKG), yeni yılda Osmanlı’nın ilk parfümünün formülünü tozlu raflardan indiriyor. Yaklaşık beş asırlık tarihi ile Latis-i Harem serisi, 2014’ü Osmanlı Sarayları’nın mistik havasında geçirmek isteyenler için müze mağazalarında yerini aldı.
Kültürel mirasın yeniden keşfedilmesi amacıyla çeşitli projeler hayata geçiren Bilkent Kültür Girişimi (BKG), hediyelik eşya ve tasarım ürünleri ile dikkat çekiyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminin parfümcülük alanındaki ilk örneği ‘Buhur Suyu’, harem kokularından esinlenilerek oda kokusu ve parfümü BKG ile günümüze taşınıyor.  Osmanlı’nın bilinen ilk parfümü olan ve yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Buhur Suyu, 2014’te özgün bir hediye arayanlar için hoş bir alternatif oluşturuyor.

Yeni yılda hem dekoratif hem anlamlı bir hediye; Buhur Suyu…
Parfüm, mum ve oda parfümü olarak üç farklı konseptte tasarlanan Latis-i Harem Koleksiyonu, rahatlatıcı ve mistik kokusu ile 2014’e huzur getiriyor. Topkapı Sarayı’ndaki Harem Hamamı’na ait kafesin şık motifinden aldığı deseni ile Latis-i Harem serisi, yeni yıl hediyesi arayanlara şık seçenekler sunuyor.
İsmi gibi ilginç bir hikâyeye sahip olan bu mistik kokuya ilişkin tarihteki bilgiler ise 1593 yılında İngiltere Krallığı’nın Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki ikinci elçisi olan Sir Edward Burton’ın Kraliçe Elizabeth’e sunduğu bir raporda ortaya çıkıyor. Sir Burton, raporunda, İstanbul’da şerefine düzenlenen ziyafet sonrasında ellerini içinde öd ağacı, misk, sandal ağacı ve çiçek suyu bulunan çok güzel kokulu bir suyla yıkadıklarını belirtiyor.
BKG tarafından yeniden hayat verilen buhur suyunun hazırlanışına dair ilk belge ise Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde bulunan Çamaşırcıbaşı Yusuf Ağa’nın 1708 tarihli defterinde yer alıyor. Bu belgede buhur suyunun mucidinin Ankaralı Mustafa Ağa olduğu anlaşılıyor.

Hırka-i Şerif’e davet…
Tanzimat döneminden önce Topkapı Sarayı’nda her yıl Ramazan ayının on beşinci gününden sonra padişaha takdim edilen buhur suyu, Enderun’un Seferli Odası’nda imal ediliyordu. Buhur suyu padişahın yanı sıra, saray mensuplarına, vükelaya, hareme, ulemaya zarif billur şişeler içerisinde dağıtılıyordu. Buhur suyu, aynı zamanda verilen şahsın Hırka-i Şerif alanına davet edilmesi anlamına da geliyordu.
Topkapı Sarayı’nda doğduğu düşünülen buhur suyu, BKG ile tarih kokan bir esinti olarak günümüze geliyor. BKG Müze Mağazaları’ndan ve www.bkg.com.tr adresinden sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here