Uygun Rafine Yağ San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin tarihi 1960’lı yılların sonuna dayanmaktadır. Merkezi İstanbul’da, üretim tesisleri ise Havran’da yer almaktadır. 50 yılı aşkın süredir Türk zeytinyağı sektöründe yer alan Uygun Rafine, üretimini yaptığı her türlü zeytin ve zeytinyağı ürününü dünyanın her bir köşesine ihraç etmektedir. Yıllardır edindiği tecrübe ve birikimin yanı sıra, tüketicilerin ihtiyaçlarını anlayan ve onları en iyi şekilde karşılamaya çalışan Uygun Rafine, zeytinyağı sektöründe öncü ve güvenilir şirketler arasında yer almaktadır.
Uygun Rafine bugün İspanya ve İtalya başta olmak üzere Amerika, Kanada, İsrail, Hindistan, Malezya, Güney Kore, Tayland gibi ülkelere yaptığı ihracatların yanı sıra iç pazarda yürüttüğü faaliyetlerle de daha güçlü bir konuma ulaşmıştır. Şirketin hedefi yurtdışında Türk zeytinyağını tanıtmaya devam edip, iç pazarda ise tüketimini artırmayı sağlamaktır.
Uygun Rafine, Monte İda markasını yaratırken Kuzey Ege’de bulunan Kaz Dağlarının mitolojik ismi “İda Dağları”ndan esinlenmiştir. İda (Kaz) Dağları en üretken zeytin ağaçlarının bulunduğu ve en leziz zeytinlerin yetiştiği topraklar olarak bilinmektedir. Yaratılış amacını bir ideoloji haline getiren Monte İda ile, bulunabilecek en lezzetli zeytinler ve bu zeytinlerden elde edilen zeytinyağları, en uygun koşullarda ve doğal tadı bozulmadan sizlere sunulmaktadır.