Anne Kaz ile birlikte Besd-Bir  ana sponsorluğunda Ankaradan 13 blog yazarını  Bolu da aileleri ile birlikte konaklamalı bir tesis gezisi organize ettik. 

ankarali blogger

Hayriye ile daha önce benzer bir tesis gezine katılmıştık. İlk geziye ait notları  buradan okuyabilirsiniz. Otele giriş yapıp odalara yerleştikten sonra toplantı odasında Prof. Dr. Mehmet Akan’ı ve Prof. Dr. Muammer Göncüoğlu’na sorularımızı sorduk. 
tavukve saglik
Kısa bir sunumla Sait Koca bize dernek ve yaptıkları hakkında bilgiler verdi.  BESD-BİR’e üye olan firmalar Türkiyenin %91 tavuk ihtiyacını karşıladığını. Son 25 yılda tavuk üretimi artarak ilerlediğini. Devlet tarafından tesislerin düzenli denetlendiğini tüm kesimlerin kesimhanelerde islami gerekçelere uyarak helal kesim yapıldığını anlatıi    Daha sonra hem takipçilerimizin hemde bizlerin hazırladığı soruları ilettik tüm sorularımızı bizim de anlayacağımız şekilde cevapladılar. . BESD-BİR derneğine üye olan tesisler  belirli zamanlarda değişik meslek ve sosyal çevrelerden grupları tesislerde  ağırlıyor  ve tavuk hakkında çıkan olumsuz haberleri yerinde yani tesislerde cevap veriyorlarmış.


Toplantıya ait diğer notlarıma gelince….

Tavukta Antibiyotik kullanılıyor mu?

Tavukta hızlı büyüme amaçlı antibiyotik kullanımı AB ve Türkiye de 2006 dan beri yasak. Ancak büyüme için antibiyotik kullanımı gibi bir ihtiyaç kesinlikle yok. İnsanlar hastalandıkları zaman nasıl antibiyotik alırsa tavukta da ihtiyaç olduğunda kullanılıyor. Ancak kesime bir hafta kala ilaç kesiliyor o şekilde kesim yapılıyor. Dolayısıyla vücuttan atılma işlemi için gereken süre beklenmiş oluyor. Ayrıca kullanılan antibiyotikler de devlet tarafından onaylı ve denetleniyor.

Tavuklarda Hormon var mı? Erken ergenliğe yol açtığı doğru mu?

 Türkiye de de dünyada da tavuk üretiminde hormon yasak olduğu için kullanılmıyor. Devlet tarafında satışı, bulundurulması ve kulanılması yasal değil. Ayrıca tavuk üretiminde hormon kullanımının hiçbir olumlu sonucu olmayacağı bilimsel olarak ispatlanmış. Yediğimiz hiçbir tavukta hormon yoktur. Erken ergenliğe yol açması gibi bilimsellikten uzak bir yaklaşım da son derece gayri ciddidir. Dileyen marketten aldığı tavuğu laboratuvar ortamında inceletebilir.

GDO lu yem kullanıyor mu?

Tavuk üretiminde kullanılan karma yemler mısır, soya fasulyesi ve buğdayın bir araya getirilmesiyle oluşuyor GDO lu ekimin yasak olduğu ülkemizde bu yemler de yine son teknoloji yem fabrikalarında hatasız şekilde üretiliyor.


Civciv 45 günde nasıl büyüyor?

Yıllar boyu damızlık ve doğal seleksiyon yöntemleriyle genetik yapıda iyileştirmeler üzeirne çalışmalar yapılmış ve bugünkü duruma gelinmiştir. Bugün 60gr yumurtadan 44 gramlık civciv çıkmakta ve 45 günde 2,5 kiloya sağlıklı olarak ulaşmaktadır. Bu büyümenin sebebi kaliteli damızlık, kaliteli yem ve uygun şartlarda üretimdir.

Köy tavuklarının lezzeti bu tavuklarda yok, köy tavukları neden daha geç pişiyor?
Et için üretilen tavuklar belli süre içinde kesildiğinden dolayı gençtir ve eti daha az yağlı olur. Ancak yumurta için köylerde beslenen ve yaşlı kesilen tavuklar daha fazla yağlandığı için eti daha geç pişer tadı daha aromatik olabilir. Damak tadımız yağlı eti daha lezzetli bulduğu için durum böyledir.

Helal kesim nasıl yapılıyor?

Tavuklar ayaklarından bağlı şekilde banta diziliyor, hafif voltajlı suda sersemletildikten sonra islami usülde kesilip kanı akıtılıyor. Kesim öncesi elektrik verilmesinin nedeni hayvanın acı çekmemesi. Dernek üyesi tüm üreticilerin kesimhaneleri helal kesim sertifikalı.

Ertesi gün otelden topluca Beypiliç tesisine geçtik. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz şekilde giyindik. Kulaklarımızı da takıp dinleyerek tüm tesisi hem gezdik. Kesimhane hariç- kokuyu midem kaldırmadı- tüm bölümlere tek tek girip baktık. Her bölüm gerçekten tertemizdi. Dikkatimi çeken bir şey de tavukların geçtiği bir bant vardı  kameranın önünden geçerken belilerlenen şarta uymayan tavuk tek tek seçilip banttan ayrılıyordu. son olarak fabrikanın kumanda merkezinde o ana kadar kaç tavuk kesilmiş, ne kadarı paketlenmiş hepsinin verileri hazırdı. Tıkır tıkır işleyen bir sistem var yani..
besd bir tavuk gezisi
Güne ait en güzel kare bence buydu. 
Görüşmek üzere çok öpüyorum..