Bura da size  1. trimestr döneminde yaşadıklarımdan bahsetmiş. Bu yazdımda da da 2. trimesterde yaşadıklarımı anlatacağım. 

İkinci trimestr 14-26 haftaları kapsıyor. Normal süren bir gebelikte rahat geçen dönemdir. 
Bu ay kilo alımı artmış, göbek kendini iyice belli etmeye başlamıştır. Cinsiyet öğrenilmiş, 

Bebeğin yüzü, kolları, elleri, bacakları, ayakları, gövdesi daha da gelişmiş, ultrason da net görülür hale gelmiştir. 

İlk hareketler hissedilmeye başlamıştır. Belirgin olmasa da hissedilen hareketler kas seyirmesi şeklindedir. 

Bu dönemde 2 ‘li tarama sonucunda herhangi bir risk taşımıyorsa 3’lü tarama yapılmıyor. Gene de annenin ve doktorun ortak kararı ile 3’lü tarama yapılıyor.

Gelelim benim yaşadıklarıma…

14. hafta sonuna doğru -10 Ekim tarih size tanıdık gelebilir Ankara gar patlamasının olduğu gün- Keremle plan yaptık. Nerden bileyim planlı bir yürüyüş olduğunu. Zaten zor bulantılı bir dönemdeyim. Kızılay’a inince yürüyüş olduğunu öğrendim.Hızlıca ofise gidip sonrada eve döneriz diye konuştuk.  Evden çıkarken kramplarım vardı ama önemsemedim. Meşrutiyetin başında Levent bizi bıraktı. Bıçak gibi bir ağrı kasıklarıma girdi. Hemen caddenin başında Simitçi’ye girdik. Lavaboya kendimi zor attım. Kerem kapıda. Levent’i aramak bile gelmiyor aklıma. Kendimce ağrıyı azaltıp ofise atacağım kendimi. 
Lavabodan çıktım, Kerem’e bir simit aldım, yavaş yavaş ofise yürüdük. Yürürken soğuk soğuk terlemeye başladım. Sol bacağımı sürüklüyorum- ve hala Leventi aramıyorum- Zar zor ofise attım kendimi kapıyı açan yardımcı kadın sonradan anlattığına göre ‘kireç gibi beyazdı yüzün Kerem de ses çıkartmadan öylece yürümüş yanımda. Hemen Levent geldi acile gittik. Sol rahim duvarımda erken bir kasılma yaşadım. Kanama olmadığı için 4-5 saat müşahede altında kalıp çıktım. Bir hafta kadar da evde istirahat yaptım. 

en kötüsü ben acile 10 sularında gittim. Hastahane personelinden gar patlamasını duydum. Yollar kapanmış açık olan güvenli yollardan eve döndük. 

20. haftada yaşadığım bu tatsız olaydan sonra 2 li tarama temiz çıkmasına rağmen 3 lü taramayı yapalım diye ısrar ettim. Kan örneklerimi verdim. Her zamankinden daha da ayrıntılı bir ultrason muyahanesi yaptı. Pek konuşmadı fark ettim normal gitmeyen sıkıntılı bir şeyler olduğunu. Kontrol bitti. Uzun uzun bir konuşma gelecek gibi bakıyordu bana.
Bir kaç anomalilik var dedi. 
-İlki bebeğim suyu- amniyon sıvısı – beklenen seviyeden yüksek olması bunun için bir kaç neden saydı. İlki gizli şeker riskinin olduğu. Bunun içinde şeker yüklemesinin mutlaka yaptırmam gerektiğini, ihmal etmemem gerektiğini…
-İkincisi plasenta previa ( bebeğin eşinin önce olması) bu da zamanla yukarı çıkabileceğini söyledi. 

Yaşadığımız kötü olay Kerem’in kardeşine karşı kinlenmesine sebep oldu. Kardeşim akıllı dursaydı bunları yaşamazdık. Az bir sıkıntım olsa –hıh hep kardeşim yüzünden demeye başladı.-

Kusmalarım hala devam ediyor. Ağır bir hamilelik reflüsü yaşıyorum.6 kilo aldım. Doktorum gayet normal olduğunu söyledi. 
Demir ve balık yağı takviyesi alıyorum. 
Her hamilelik farklı geçiyormuş. 
Bu güne şükredip  daha kötü günler görmemek dileğiyle..

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here