Son bir yıl nasıl geçti inanın anlamadım.
Hamile kaldığımı öğrenmem, zor geçen hamilelik süreci. Umut’un doğması.. Kerem’in kıskançlık krizleri.. Hepsi bir yazı dizisi olur. 


İlk hamileliğin kolay geçmesi, ikinci hamiliğinde kolay geçeceği anlamına gelmiyormuş arkadaşlar. Genelleme yapmayım ama bünyeden bünyeye, yaşa, değişen metabolizmaya göre farklılar gösterebiliyor. 3 çocuk doğurup bir kere ah dediğini duymadığım arkadaşlarım var.

Ayrıca bir milli sorunumuz var; peş peşe iki erkeğin doğması tüm çevremde genel yas ilan edilip artık bir daha ki sefere cümleleri kurulsa da bizden bu kadar deyip topu başkalarına atıyoruz. İllaki laf arasında her anne/babanın mutlaka bir kızı olmalı deniliyor.:))

 Hamilelik bir o kadar zor geçse de şükür ki Umut sakin bir bebek. Her bebek gibi genel ihtiyaçları karşılandığı sürece mutlu. Yoksa bir bakısı var gözlerini kısıp “bana bak o meme bu ağza girecek” diyor resmen.

22 ay emziren deneyimli bir anne olarak şimdilik durumumuz stabil. sütümüz yetiyor ben demiyorum aile hekimimiz diyor bana göre Umut biraz zayıf. Umutla tüm yaşıt bebeleri tarıyorum gözümle ölçüp tartıyorum. Bunu yaparken kendime kızıyor ama gene yapıyorum. 
Çevre baskısı ayy sütün yetmiyor ay zayıf cümlelerini 55 kere duyarsan bilinçaltı tepişiyor sanırım.

 Devletimizin çalışan anneye verdiği yasal süreyi bitirip işe başladım. Bilmeyenler için
Doğum izinleri doğum öncesi 8 doğum sonrası 8 hafta veriliyor.(Çoğul gebeliklerde 10’ar hafta) 32. haftadan direk ayrılabilir yada 5 hafta doğum sonrasına aktarılıp 37. haftaya kadar çalışabiliyorsunuz.


Umut şükür ki izin verdi 37. haftaya kadar çalıştım. Aktardığım izinlerde bitti ve bayram sonu işe dönüş yaptım. Evde yeni krizimiz bu bebe ben yokken kaç cc süt içecek. Hesaplamalara bakmayın arkadaşlar her bebeğin bünyesi çok farklı az ya da çok içebiliyorlar. Ay sonu kontrolde işin aslı ortaya çıkıyor az içip gayet kilo alan bebekler var. Bir başka bebekle sakın ha sakın kıyaslamayın. Umut’tan fırsat buldukça süt sağıp depoladım. Az az sağıp biriktirdim. Mutlaka işe başlamadan önce bunu yapmalısınız. İlk gün stresten mi ne çok az sağabildim. Derin bir evlat özlemi burnumun direğini sızlatsa da, tek tesellim Umut’a annemin bakması. Keremciğimi bakıcı ablaya bırakmıştık o duruma alışmam epey zaman almıştı. Bu arada süt pompamın markası Medela daha önce kullanıp çok memnun kalmıştım. Yeniden aynı marka pompa aldım. Biberonu çok zor alıştı. Kerem bu kadar tepki vermemişti. Umutta eli mahkum yoksa aç kalacak arada söylense de içiyor. Bu sabah içmesi gereken sütü bitirmiş bile abisi sabah raporunu verdi.
Anlayacağınız yoğun günler beni bekliyor. 
Çok öpüyorum. 

8 YORUMLAR