Merhabalar,

Malum Şubat ayındayız ve şubat ayı sevgili ,kırmızı ve çikolata ayı demek. Hal böyle olunca size şahane bir siteden bahsedeceğim ki sizinde iştahınız artsın. Gözünüz ve de gönlünüz açılsın. Tatlistan adı gibi tatlı bir sayfa. Adından anlaşılacağı gibi burası bir Tatlistan yani mutlulular ülkesi. 2010 yılından bu yana el emeği çikolataları ve hediyelikleri kişiye özel şekilde yapıyorlar. 

Şimdi neden mi bu yazım önümüz sevgililer günü ama önce sevgililer gününün geçmişinden başlayalım. Başlangıç tarihi eski Roma zamanına uzanıyor.O zamanın İmparatoru 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.Aziz Valentine, Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubatı Hristiyan şehitliğine gömüldü. 


14 Şubat 270 yılında ölen Valentine’nin ölüm günü o günden sonra Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra 
Amerika’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından buyana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline
geldi.

Tabi bu durum aynı zamanda bence hediyeleşmeyi de yanında getirdi. Ne olursa olsun herkes hediye almayı sever. Hele de bu hediye tatlıysa. Gelin de şu sevgililer günü çikolatalarına beraber bakalım. Her biri özenle hazırlanmış ve her kadının gönlünü çelecek tatlılıklar. 

 Sevgililer gününde neden çikolata derseniz ki şöyle açıklayalım . Çikolata, phenethylamine (PEA) içermesi sebebiyle sinir sistemini uyarıcı etkiye sahip. Çikolata tüketimi bazı salgıların salınmasını tetikleyip insanların iyi hissetmesine sebep olabiliyor. Beyindeki serotonin seviyesini artırıyor ve mutluluk hissi veriyor. Beynin endorfin salgılamasına neden oluyor ve bu salgı da mutlu olmamızı sağlıyor.

Yani bana böyle bir paket gelse bende endorfin salgılarım. Ben hediyemi kişiselleştirmek isterim derseniz de çok şık fotoğraflı kutular var.  Ya da fotoğraf değil de isim yazsın derseniz de aşağıda ki gibi bir hediye seçebilirsiniz. 
 

En iyisi siz direk siteye gidip Tatlistan’da kaybolun. Sonuçta burası kocaman bir ülke. Şimdiden herkese mutlu sevgililer günü. Ha bu arada sevgili demek sadece tek kişiyle kısıtlı değil. Anne ve babanız, ablanız, kardeşiniz ya da arkadaşınız da olabilir. Onları da unutmayın ve sevindirin. Yok canım bir anne olarak söylemiyorum ya hiç alakası yok. Bence içinde sevgi olan herkes için sevgililer günü. 

Sevgiyle ve sevdiklerinizle kalmanız dileğiyle. 
Çok öpüyorum.