Henüz dokuz yaşındayken tavukgöğsü tatlısının içinde gerçek tavuk eti bulunduğunu duyduğumda bana çok itici gelmişti. İki ayrı lezzeti birbiriyle bağdaştıramamıştım doğrusu.Bendeki bu önyargı yirmili yaşlara gelene kadar sürdü. Ta ki bir gün bilmeden tavukgöğsü tatlısı yiyip de lezzetine hayran kalana kadar… Onca zamandır neler kaçırdığımı o gün anlamış oldum.

Birgün internette dolaşırken Yemek.com’da gerçek tavukgöğsü tarifini görünce ilgimi çekti. Aşçılık merakım yüzünden başka birçok yemek ya da tatlı tarifini yapmış olmama rağmen, zor geldiği için gerçek tavukgöğsü tatlısını daha önce hiç denememiştim. Oysa bu tarif bana cesaret verdi. Oldukça pratik bir tarif ve tahminimde çok daha lezzetli bir sonuç olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim:

İlk önce şunu belirtmek isterim ki,  bu tatlının ilk püf noktası, tavukgöğsünü suda uzun süre bekleterek kokusunun çıkmasını sağladıktan sonra kullanmak. İkinci püf noktası ise tavukgöğsünü iplik iplik didiklemek.

Gerekli malzemeler:

½ adet tavukgöğsü; 5 su bardağı süt;  3 yemek kaşığı mısır nişastası;  3 yemek kaşığı pirinç unu;          6 yemek kaşığı toz şeker;1 tane damla sakızı;    1 yemek kaşığı tereyağı

Tarifi:Tavukgöğsü suda iyice haşlanacak. Deri ve kemikleri ayıklandıktan sonra iplik iplik didiklenecek ve kevgire konup iyice yıkanacak. Üzerini örtecek miktarda soğuk suyun içinde kokusunun çıkması için uzun süre bekletilecek. Bekleme suyu birkaç kez yenilenecek.

Sonra iplik iplik didiklenmiş olan tavukgöğsünün suyu iyice sıkılıp süzülecek. Tencereye konulup içine soğuk süt ilave edilecek. 10 dakika kaynatılacak.Ayrı bir kaba mısır nişastası ile pirinç unu konacak. Üzerine kaynama noktasına gelen sütten azar azar eklenerek yedirilecek. Bu karışım tavuk tenceresine aktarılacak ve topaklanmasını önlemek için çırpıcıyla sürekli karıştırılacak.

Damla sakızı ve toz şeker de ilave edilerek tahta kaşıkla döve döve karıştırılarak pişirilecek. Macun kıvamını aldığında tencerenin altı kapatılarak içine 1 yemek kaşığı tereyağı katılıp sıcaklığıyla erimesi için karıştırılacak. Bu işlem tatlının parlak olmasını sağlayacak.Servis kaplarına alınan tatlılar buzdolabında soğutulacak. Tarçınla ya da dondurmayla ikram edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here