Diyabet, çağımızın en ön sıralarında yer alan, birçok hastalığın oluşumunda rol oynayan dünyanın her yerinde  çok yaygın görülen bir hastalık türü. Kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekeri değeri ,çok yüksek olduğunda ortaya çıkan bir hastalık.  Belirtilerine gelince çok su içme, sık idrara çıkma, ağızda kuruluk ve cilt yaralarında geç iyileşme gibi. Her hastalık gibi erken dönemde fark edilmesi ve vakit geçmeden tedavi başlanılması çok önemli.

Çevrenizde yakınınız da çıkmayınca hastalığa dair bir bilgisi olmuyor insanının. Üniversite yıllarında arkadaşım  ölçüm yaparken hem üzülmüş, taa o zamanlarda keşke başka yöntemi bulunsa diye düşünmüştüm. Parmağın ucunu delerek yapılan şeker takibi ile  ölçülen kan şekeri ile  diyabet kontrolü sağlanıyor. Çok zahmetli bir o kadar can yakıcı. 🙁 Birde küçük çocuğunuza sürekli almak zorunda kaldığınızı düşünün. 

 

Şimdi size parmak delmeden yeni bir şeker ölçüm cihazından bahsedeceğim. Kola takılan ufak bir sensör ile, gece ve gündüz otomatik olarak kan şekeri değeri ölçümü yapan ve ölçümleri saklayan FreeStyle Libre. Üst kolun arka tarafına takılan sensör ile şeker takibi yapılıyor. Sensörü bir okuyucu yardımıyla şeker düzeyinin takibini yapıyorsunuz. Cildin altına takılan sensör ile  her dakika glukoz düzeylerini otomatik olarak ölçüyor  ve 8 saat boyunca 15 dakikalık aralıklarla okumaları saklıyor.  Sensör okuyucu tarafından tarandığında okutulduğunda, sensör otomatik olarak 8 saatlik verileri okuyucuya gönderiyor. 4 yaştan itibaren çocuklar içinde kullanabiliyorsunuz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here