Her anne ve baba, daha bebekleri doğmadan önce, O’na en güzel ismi koymak isterler. Bu ebeveynlerinin, bebeklerine sundukları ilk güzel hediyedir ve bu durumu, bebeklerine olan özel ilgisinin ve sevgisinin göstergesi sayılmaktadır. Hal böyle iken kararsızlıklar, endişeler ve tatlı bir telaş ailenin  hem zamanını almakta hem de onları yorucu bir sürece sokmaktadır. Bir de aile büyüklerinin isimlerinin konulması var o konuya girersek hiiç çıkamayız.

Oğullarımın isimleri Kerem Mert ve Umut. İkisininde apayrı bir hikayesi var. İlk oğlumda uzun upuzun bir liste vardı. Hiç birine karar veremedik. Eşim ve kayınvalidem, ben doğumdayken kura çekmişler ve kuradan Kerem çıkmış bende sonuna Mert’i ekledim ve  ismini böyle koyduk. Ailemizde üç tane Kerem isminde bebeğin olması yüzünden Kerem İsmi bana daha uzak geliyordu. Mert Efe koyalım diye düşünüyordum. Ama Efe ismi iyi bir intiba bırakmamış olsa gerek herkes biraz başka isim mi seçsen önerisinde bulunuyorlardı. Bende Efe isminden vazgeçip ortak bi kararda buluşup ismini Kerem Mert koyduk.

Gelelim Umut’a. Biz o görevi abiye bıraktık. Keremciğim yeni yeni okumayı çözdüğü sırada —Talat aa olmaz.

-Ali oda olmaz.

-Utku bana çok soğuk geldi

veee

Umut 🙂 hepimizin ortak kararı oldu ve Umut koyduk adını.

Bunlar aile arasında seçimlerimiz elbette bende sizler gibi internetten araştırdığımda Bebelereisim.com sayfasından ufak bir isim araştırması da yaptım.

 

 

 

Süper bir alternatif  yüzlerce isim hemde anlamlarıyla ve kaç defa bakılmış o isim ile ilgili yorum yapılıp yapılmadığını bile görebiliyorsunuz.

Bebelere.isim sayfasına girdiğiniz zaman sizi ana sayfada  en yeni bebek isimleri, popüler bebek isimleri ve isim kökenlerinin olduğu kategorileriyle karşılaşıyorsunuz. Kız isimleri ve erkek isimleri olarak 2 grup bulunmaktadır. Doğacak bebeğinizin cinsiyetine göre dilediğiniz kategoriye girebilir ve en uygun isimleri seçebilirsiniz. Aradığınız ismi tıkladığınızda ” cinsiyeti, kökeni, anlamı ve benzer isimleri ” detaylıca görebiliyorsunuz.

Mesela;
İsim:Kerem
Cinsiyet:Erkek
Köken:Arapça
Anlamı:      Soyluluk, Cömertlik, el açıklığı, bağış.
İsim:  Umut
Cinsiyet:KızErkek
Köken:Türkçe
Anlamı: Ummaktan doğan güven duygusu, ümit.
Umarım isim seçme konusunda size yardımım olmuştur. Çocuklarınızın isimlerini yoruma eklerseniz bebek bekleyen ailelere yardımcı oluruz.

2 YORUMLAR

  1. Evet isim en önemli detay. Bir o kadar da zor. Büyük kızım ayşe ceren, kücük kızım esra liva. Şimdi yolda bir bebemiz daha var ve aklımizda hiçbir isim yok. Siteden faydalanmak güzel olacak. Teşekkürler