Lego, 1940 yılında ilk olarak tahtadan yapılmış sonrasında plastiğe dönüştürülüp renklendirilmiş bir oyuncaktır. Çocuk gelişimi noktasında ciddi anlamda katkıları olan bu oyuncak, günümüzde her yaş grubunun ilgisini çeken bir oyuncak olmuştur. Lego oyuncakları ile günümüzde evler, robotlar, çiftlikler, helikopterler ve daha bir sürü nesneyi yapabilirsiniz.
Lego, iki yaş altı çocuklar için büyük parçalar halinde olurken yaş büyüdükçe ebatları küçülerek tehlikeli bir durumun olmasını engelleyerek, çocuklarınızın güvenli oynamasını sağlamaktadır. Lego oyuncakları, çocukların hayal güçlerini harekete geçirerek, hem doğada gördüğü nesneleri yapmasını sağlıyor hem de yeni fikirlerini rahatlıkla uygulamasına yardımcı oluyor.
Legolarla oynarken parçaları kavramaya ve nasıl kontrol edeceğini anlamaya çalışan çocuklar, çevrelerini daha iyi tanıyorlar ve bu yönde beyinlerinin gelişimini sağlamış oluyor. Parçaları birleştirerek yeni nesneler oluşturan çocukların, kendilerine olan güvenleri ve liderlik vasıfları da oluşmaktadır.
Şehirler Kuruyorlar
Bir şehirde neler olabilir? Binalar, arabalar, polisler, itfaiye ve daha bir sürü şey; hepsini çocuklarınız Lego City olarak geçen Lego oyun takımları ile yapabilir. Hayalini kurduğu veya yaşadığı ortamda eksikliğini hissettiği her şeyi Legolar sayesinde oluşturarak kendi şehrini kurup yönetebilir. Kurmuş olduğu şehirlerde hikâyeler oluşturarak; şehrin problemlerini çözecek yöntemler geliştirebilir, olaylara müdahale edebilir, havaalanına uçağı indirebilir ve bir inşaat alanını yönetebilir. Lego oyuncakları olarak, Lego City altında bunların hepsini yapmasını sağlayacak parçalar mevcuttur Oyuncak evreni adlı internet sitesinde bütün lego çeşitlerini bulabilirsiniz.

Lego Oyuncaklarının Yararları

Lego oyuncakları çoğumuzun çocukluğundan beri olan oyuncaklardır. Eski zamanlara oranla günümüzde Lego fiyatları daha uygun ve alınabilir bir noktaya gelmiştir. Çocuklara kattığı yararlara bakıldığında da bu fiyatlara değdiğini söylemek pek de yanlış olmaz. Peki; Legolar çocuklarımızı nasıl etkiliyor, hangi konularda fayda sağlıyor kısaca onlara değinelim.
• El-göz koordinasyonu sağlamaktadır
• Lego parçaları için uygun yer seçmeye ve takmaya çalışması, çocuklarda birden fazla çözüm bulmaya yardımcı oluyor
• Renklerin öğrenilmesinde fayda sağlamaktadır
• Çocukların yeni fikirler üretmesini desteklemektedir
• Gördüğü ve hazır olarak yapılmış bir şeyi yapmaya çalışarak yönergeleri izlemeyi öğrenmektedir
• Her yaş grubuna hitap etmesi sebebiyle oyun seansları için ailece oynanabilecek oyuncaklardır.
• Çocukların odaklanmasını ve dikkatlerinin gelişmesini sağlamaktadır
• Kas ve ince motor gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir
• Hazırlamış olduğu kurguyu ve nesneleri ailelere veya başka bireylere anlatarak sosyal gelişimini de sağlamaktadır
• Yeni fikirler üretip bunları hazırlaması sayesinde somut bir şey ortaya çıkararak kendine olan güveni de artmaktadır
https://www.oyuncakevreni.com/lego

Lego Filmleri

Lego tarafından yapılan Lego Ninjago filmi, çocuklar tarafından çok sevilen bir film olmuştur. Lego bu film ile çocukların ufkunu daha da açarak, daha olağanüstü şeyler düşünmelerini sağlamıştır. Filmin karakterlerini içeren Lego Ninjago takımları da çıkaran Lego oyuncakları, çocukların filmdeki sahneleri gerçekte kendilerinin kurgulamasını da sağlamıştır.
Lego tarafından yapılan bir diğer film olan Lego Batman de aynı şekilde çocukların ilgisini oldukça çeken bir film olmuştur. Filme konu olan karakterleri ve nesneleri oyuncak olarak da sunan Lego, bu durumu devam ettireceğe benziyor.
Çocuklar için Güvenli legoları dikkatle incelerseniz küçük yaş grupları için büyük parçalar olduğunu göreceksiniz. Burada çocukların parçaları yutmasının önüne geçilerek yaş grubu büyüdükçe legolar küçülmektedir. Ayrıca her parçasında kesinlikle küçük bir delik bulunmaktadır. Bu delik tamamen çocuğun sağlığı düşünülerek yapılmış, yutma gibi bir durum olursa o delikten hava almasının sağlanması hedeflenmiştir. Bu kadar ince düşünülerek hazırlanan bu oyuncağın, her bir parçasının dünyadaki tüm Lego parçalarıyla uyumlu olması da firmanın kalitesini bir kez daha ön plana çıkarmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here